Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024

W dniu 04.09.2023 r. miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2023/2024 w Warsaw Montessori High School. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uroczystość uświetniło dwóch gości specjalnych: dr Magdalena Piekorz, uznana reżyserka oraz scenarzystka filmowa i teatralna, a także Krystyna Gierłowska, dyr. fundacji Aurea Porta, sprawująca opiekę nad spuścizną Bogusława Schaeffera. 

Pierwsza zabrała głos dr Magdalena Piekorz, która podzieliła się z uczniami swoim bogatym doświadczeniem obejmującym m.in. realizację wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych (Pręgi, Senność), dokumentalnych (Chicago, Labirynt, Znaleźć, zobaczyć pochować) oraz licznych spektakli teatralnych (Doktor Haust, Sen nocy letniej) i musicali (Oliver, Pinokio). Opowiedziała o swoich fascynacjach artystycznych – reżyserach tworzących nurtu Kina Moralnego Niepokoju (Andrzej Munk, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski) oraz o twórczości pisarzy Wojciecha Kuczoka i Wojciecha Tochmana, zachęcając uczniów do zapoznania się z ich dorobkiem. Wykład był wielką apologią twórczego działania i stanowił zachętę do poszukiwania przez uczniów własnego głosu, pielęgnowania w sobie postawy nonkonformizmu oraz podążania za własnymi intuicjami.

Następnie pani Krystyna Gierłowska opowiedziała o działalności fundacji Aurea Porta, której misją jest kontynuowanie i popularyzowanie dzieła Bogusława Schaeffera, kompozytora, muzykologa, dramaturga, grafika, filozofa, pedagoga – współczesnego człowieka renesansu, jak nazwała go pani Krystyna – „klasyka-awangardzistę”, „awangardzistę klasyka”. Pani Krystyna opowiedziała o projekcie Era Schaeffera, zachęcając uczniów i nauczycieli do udziału w licznych inicjatywach artystycznych podejmowanych przez fundację Aurea Porta

Wystąpienia gości dały nam dużo do myślenia, zostały przez wszystkich przyjęte z entuzjazmem i z pewnością pozostaną długo w naszej pamięci.

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www