Międzynarodowy Dzień Tłumacza

W miniony piątek zgodnie z naszą wieloletnią tradycją świętowaliśmy w WMHS Międzynarodowy Dzień Tłumacza, w ramach którego gościliśmy w naszej szkole p. Annę Górecką – hungarystkę i tłumaczkę literatury węgierskiej. Pani Anna jest znana z doskonałych tłumaczeń zarówno poezji jak i prozy węgierskich klasyków, a także twórców współczesnych. Do autorów, których dzieła tłumaczyła należą m.in. Imre Kertész, Frigyes Karinthy, Lajos Parti Nagy, Anikó Polgár czy Géza Csáth.

Pani Anna wygłosiła fascynujący wykład, w którym przedstawiła uczniom najważniejsze kompetencje i umiejętności, jakie powinien posiadać dobry tłumacz. Rozmawiała także z uczniami o tym, jakie wyzwania stoją przed każdym tłumaczem i co czyni przekład dobrym i ciekawym.

Po spotkaniu uczniowie klas pre-IB mieli szansę wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, uczestnicząc w konkursie tłumaczeniowym, w którym ich zadaniem było dokonanie przekładu Sonetu 130 Williama Szekspira z angielskiego na wybrany język narodowy.