List p. Małgosi Tarnowskiej

Drodzy Państwo,

kierując do was te słowa, jak zawsze w tak uroczystych momentach postanowiłam cofnąć się do początku i odbyć sentymentalną podróż w przeszłość. Przeglądając dokumentację fotograficzną na moim smartfonie, znalazłam tam zdjęcia sprzed 5 i 4 lat.

Pierwsze z nich pochodzi z 2 września 2019 roku, kiedy przybyliście do miejsca, w którym właśnie się znajdujemy, na Łowicką, żeby wysłuchać wykładu Pana Krzysztofa Zanussiego. Zostaliście wtedy zaproszeni przez Panią Ewę Stawecką do budowania z nami pierwszego w Polsce liceum Montessori z Maturą Międzynarodową przy ulicy Pytlasińskiego. Warsaw Montessori High School powstało właśnie dla Was drodzy Maturzyści!

Rok wcześniej, we wrześniu 2018 roku weszliśmy w posiadanie dwóch budynków z pięknymi ogrodami: (bliźniaka) Pytlasińskiego 13 i Pytlasińskiego 13A, położonych w sąsiedztwie parku Morskie Oko i nieopodal Łazienek Królewskich. Easy access to everywhere jak mówiliśmy wtedy…. zwłaszcza do reszty naszych placówek Warsaw Montessori Family – bo to właśnie było kluczem – w szybkich jak zwykle u nas poszukiwaniach nowej lokalizacji.

Kolejne zdjęcie, które napotykam, pochodzi z października 2018 roku z biura WMMS na Tatrzańskiej, kiedy razem z Panią Ewą Stawecką, Panem Szymonem (to ze mną) i Panem Andrzejem Wyszyńskim architektem, dopinaliśmy plany adaptacji obu budynków i zmianę użytkowania tychże na szkołę – liceum Montessori IBDP (szkołę jako liceum zarejestrowaliśmy w Biurze Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy, kiedy byliście jeszcze w 7. i 8. klasie podstawówki).

Dziękuję Pani Ewo, dziękuje Panie Szymonie. Bez Was i beze mnie studiującej wtedy w Niderlandach, nie byłoby tego miejsca. Ale przede wszystkim, nie byłoby go bez Was, Kochani Maturzyści i Drodzy Rodzice.

Kolejne zdjęcie: Joanna Opawska ze Staśkiem i Maksem Miłoszem (w białych eleganckich koszulach po tzw. rozpoczęciu 2 września 2019 roku) malujący ławki w naszym licealnym ogrodzie… chwilę potem lecimy z Joanną na Targi po holenderskie rośliny a ja w pośpiechu pierwszego dnia szkoły o świcie zdejmuję ze swojego balkonu dwie piękne duże donice z lawendą. Do dziś są w Waszym ogrodzie…

Ul bo pszczoły i miód, domowa kuchnia (z Panią Irenką i Panem Marcinem) bo sharing food is sharing life, i stolarnia bo hand is an instrument of the mind.

O tych i o wielu innych aspektach Montessori Adolescence Philosophy opowiadałam na tzw. exit interview, kiedy w błyskawicznym tempie dopinaliśmy pod okiem Pani Ewy akredytację IBDP. Opowiadałam o Montessori, bo nie skończyłam żadnego kursu IB a w Montessori działałam wtedy już od 20 lat. Byłam jednak pilną uczennicą Pani Ewy, i to właśnie jej powierzyłam budowanie naszej szkoły. Dziękuje Pani Ewo! Wtedy też komplementowana za nasze osiągniecia jako Warsaw Montessori Family przez wizytujących nas urzędników i specjalistów IBDP z UK i USA, zrozumiałam, że Montessori i IB are in line with each other. Są to więc filozofie nauczania komplementarne wobec siebie. Mówiliśmy o tym samym, ja Montessorianka z krwi i kości, oni wierzący w IBDP.

Zarówno my, oni i jak Państwo – rodzice – mamy te same cele i bardzo zbliżone środki ich osiągania – czyli dobrostan psychofizyczny i akademicki naszych dzieci, adolescentów, dziś już młodych dorosłych. Nie osiągnęlibyśmy jednak tych celów gdyby nie nasza kadra, znakomici nauczyciele – często akademiccy, wykształceni nie tylko w swoich dziedzinach, ale też specjaliści w systemie IBDP, cudowni ludzie, dobre dusze – Dziękuję Wam Kochani. Zaczynaliśmy, Pani Ewo, z p. Mateuszem Białasem, Panią Bereniką i Panem Markiem, Panem Przemkiem

Przychodniakiem, Panią Dorota Zielińską, Panią Agnieszką Gajewską, Panem Bretem i Panem Sebastianem, Panem Jakubem i Panią Walerią, Panią Olą – kolejność randomowa, jak mówicie, Wy młodzież, młodzi już dorośli…dziś jest Was w Systemie Informacji Oświatowej i na mojej liście plac i w rejestrze IBDP aż: trzydziestu nauczycieli.

Z tego miejsca chciałabym WAM WSZYSTKIM serdecznie podziękować. Chciałabym, żebyście mieli świadomość, że doceniam Waszą rolę i wkład pracy w budowaniu pierwszego w Polsce Liceum Montessori z maturą międzynarodową.

Dziękuję:

Wam Drodzy Maturzyści

Wam Nauczyciele

Wam Kadro Zarządzająca – Agnieszko! i Szymonie!

Wam Drodzy Rodzice za wieloletnie partnerstwo i wsparcie i słowa krytyki tej pozytywnej ale i tej negatywnej, na której się uczymy…

Together strong! Razem możemy więcej! Budujmy dalej, bo mamy jeszcze wiele do zrobienia, do zmiany, do ulepszenia – w miejscu, które powstało DZIEKI WAM, DLA WAS I Z WAMI.

W tej wzruszającej dla mnie chwili, chciałbym wam wszystkim bardzo podziękować za te cztery Wasze lata z nami: tu w Warsaw Montessori High School. Idźcie w świat, żeby zmieniać go na lepsze, WIERZYMY W WAS i w Wasze możliwości…

Małgosia Tarnowska

założycielka i wizjonerka

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www