Wykład prof. Jerzego Surmy

Dnia 07.02 br. mieliśmy przyjemność gościć w murach WMHS Jerzego Surmę, profesora SGH, który wygłosił dla nas wykład poświęcony mechanizmom działania najpopularniejszej na świecie platformy do nagrywania i oglądania krótkich filmów za pomocą urządzeń mobilnych, czyli Tik-Toka. Jako specjalista od cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji oraz dezinformacji podzielił się z uczniami swoją bezcenną wiedzą na temat potencjalnych zagrożeń, jakie niesie dla swoich użytkowników korzystanie z aplikacji takich jak Tik-Tok. 

Nieuchronnie należą do nich: obniżenie zdolności koncentracji oraz strata cennego czasu i to w momencie, kiedy potencjał umysłowy młodych ludzi jest najwyższy i mógłby zostać wykorzystany przez nich do zdobycia specjalistycznej wiedzy, umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w nowoczesnym świecie oraz wykonywania złożonych zadań w przyszłej pracy zawodowej. 

Profesor Surma celnie wypunktował też, że przyswajanie kilkunastosekundowych sekwencji wideo wiąże się z ograniczeniem rozumienia świata do prostych teorii i formuł, utratą zdolności krytycznego myślenia oraz byciem podatnym na manipulację i dezinformację przez podmioty, których celem nie jest działanie na korzyść ludzi młodych, ale lokowanie konkretnych produktów i usług oraz uczynienie z ogółu społeczeństwa bezrefleksyjnych konsumentów nastawionych na zaspokajanie najprostszych potrzeb. 

Na koniec profesor Surma celnie wskazał na jeszcze inne ogromne zagrożenie wynikające z faktu, że wrażliwe dane o użytkownikach Tik-Toka są gromadzone na serwerach Chińskiej Republiki Ludowej, państwa autorytarnego, które może wyzyskiwać je np. do wywierania wpływu na liderów opinii a co za tym idzie całego społeczeństwa oraz oddziaływania na fundamentalne procesy demokratyczne takie jak wybory. 

Wykład dał nam wszystkim wiele do myślenia oraz zmotywował nas do postawienia sobie wielu palących pytań w kontekście problemów globalnych, których na co dzień wszyscy jesteśmy uczestnikami. 

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www