Sympozjum interdyscyplinarne w 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena

W piątek 4 grudnia w naszej szkole Warsaw Montessori High School odbyło się  sympozjum interdyscyplinarne. W związku z przypadającą w tym roku 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena tematem przewodnim sympozjum było życie i twórczości tego wielkiego kompozytora. Pragnęliśmy w ten sposób uczcić pamięć jednego z najważniejszych twórców muzycznych wszech czasów, który na przestrzeni 45 lat skomponował aż 722 utwory. W związku z tym wydarzeniem uczniowie poszczególnych klas przygotowali prezentacje dotyczące różnych aspektów życia i pracy twórczej Beethovena.

Na początku naszego spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu Pana Marcina Majchrowskiego, muzykologa prowadzącego audycje muzyczne w drugim programie Polskiego Radia. Dzięki niemu mogliśmy się dowiedzieć, że tonacji c-moll Beethoven używał dla tworzenia swojej najbardziej dramatycznej muzyki, dzieł o największej intensywności, które cechowały „burzliwość i heroizm”. Mogliśmy się o tym przekonać, słuchając różnych utworów w tonacji c-moll takich jak: Sonata c-moll op.13 „Pathétique” czy Wariacje nt. marsza Dresslera

Po wykładzie Pana Marcina Majchrowskiego przeszliśmy do prezentacji uczniów. Pierwszą z nich przedstawili uczniowie klasy 1a: Oliwia, Karolina, Janek, Helena i Natalia, którzy opowiedzieli nam o prywatnym życiu Beethovena. Prezentacja była niezwykle ciekawa, dowiedzieliśmy się wielu faktów o rodzinie kompozytora oraz o jego edukacji. Na koniec  zagraliśmy w grę przygotowaną przez uczniów, co z pewnością pomogło nam w ciekawy sposób utrwalić nowo zdobyte informacje. 

Druga prezentacja dotyczyła utraty słuchu przez Beethovena, a więc wielkiej tragedii w życiu kompozytora. O tym niezwykle trudnym i przejmującym okresie opowiedziały nam w formie nagrania uczennice klasy 2a: Daria, Amelia, Emilia oraz Oliwia. Prezentacja była wykonana w sposób niezwykle rzeczowy i kompetentny.

Grupa uczniów z klasy 2b: Zosia, Marysia, Maciek, Michał oraz Ksawery przygotowała podcast, którego gościem była Pani Agnieszka Kulczycka, absolwentka dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczniowie przeprowadzili z Panią Agnieszką wywiad, w którym opowiedziała ona o innowacyjnych pomysłach, które Beethoven wprowadził do świata muzyki. Projekt był przygotowany w sposób zarazem pomysłowy, jak i profesjonalny.

Następnie przeszliśmy do kwestii relacji Beethovena z Napoleonem Bonaparte. Uczniowie z klasy 1a: Sylwia, Marysia, Teodor i Anya przedstawili liczne fakty i anegdoty z życia tych dwóch wybitnych postaci. Z prezentacji mogliśmy się na przykład dowiedzieć, jakie ciekawe pseudonimy nosił Napoleon Bonapart (m.in. Nabulio czy Mały Kapral).

Tematem następnej grupy, w której skład wchodzili uczniowie z klasy 2b: Staś, Piotrek, Marysia, Antek i Witek, były życie i twórczość Beethovena na tle wydarzeń naukowych jego epoki. Uczniowie przybliżyli słuchaczom ten trudny temat w sposób ciekawy i efektowny w formie animacji, której wykonanie wymagało z pewnością wiele pracy i czasu. 

O związkach muzyki Beethovena z literaturą opowiedzieli nam uczniowie klasy 2b: Bruno, Iga, Amelia, Maks oraz Daria. Mieliśmy między innymi okazję zapoznać się z portretem Beethovena przedstawionym w literaturze, np. w wierszu Zbigniewa Herberta zatytułowanym Beethoven. Była to niezwykle wzruszająca i pełna refleksji prezentacja. 

Dzięki prezentacji następnej grupy, w której skład wchodzili uczniowie klasy 2b: Maks, Weronika, Maja, Dorota oraz Patryk, mogliśmy zapoznać się z sonatami Beethovena, przede wszystkim z najbardziej znaną Sonatą Księżycową, do której znajdujemy wiele odniesień w malarstwie i w popkulturze. 

Członkowie kolejnej grupy postanowili zaprezentować swój temat w sposób niezwykle oryginalny. Przebrany za Beethovena Xawery, w charakterystycznym czerwonym szaliku i bujnej, wykonanej z papieru czuprynie, opowiedział nam o patronach, mecenasach i najgorętszych miłośnikach jego talentu, kreśląc przy tym krótko ich portrety. 

Sympozjum uwieńczyła prezentacja poświęcona IX symfonii Beethovena – pierwszej symfonii wokalno-instrumentalnej oraz jednemu z najważniejszych dzieł muzyki poważnej. Uczniowie klasy 2a: Tymon, Paweł, Ola oraz Miłosz opowiedzieli nam o premierowym wykonaniu symfonii, początkowo krytycznie przyjętej przez ówczesny świat muzyczny. Tym genialnym utworem, nazywanym „boskim objawieniem”, który dał początek muzyce nowoczesnej, koledzy i koleżanki zakończyli nasze wspólne spotkanie z Ludwigiem van Beethovenem.

Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe i odznaczały się indywidualnym stylem. Jednakże jury, w którego skład wchodzili uczniowie klasy 1 IB: Basia, Nina, Natalia, Lena, Maja, Adam, Michał, Paige oraz Péter, mogło wybrać tylko trzy najlepsze prace. Trzecie miejsce zajęła grupa ósma z efektownie odgrywającym rolę kompozytora Xawerym. Drugie miejsce zajęła grupa pierwsza, która w atrakcyjny sposób przedstawiła życie prywatne Beethovena i zorganizowała ciekawą grę. Zwycięstwo przypadło grupie piątej, która w wyjątkowy sposób przedstawiła prezentację w postaci animacji.

Każdej z grup należą się ogromne gratulacje. Uczniowie włożyli wiele trudu w przygotowanie prezentacji. Podziękowania należą się także nauczycielom, którzy pomagali uczniom w wykonaniu tego zadania oraz Panu Marcinowi Majchrowskiemu, dzięki któremu spotkanie nabrało prawdziwie profesjonalnego charakteru.

Prezentacje i projekty prezentowane w czasie sympozjum

NASZE PLACÓWKI

 • Grupy Maluszkowe
  wiek: 12m - 2,5

  • Montessori Toddler School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Montessori Toddler School
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
 • PRZEDSZKOLA
  wiek: 2,5 – 5/6

  • Casa dei Bambini Warsaw Montessori
   ul. Badowska 19,
   00-752 Warszawa
   www
  • Casa dei Bambini Izabelin
   ul. Szkolna 16,
   05-080 Izabelin
   www
 • SZKOŁY
  wiek: 5/6 – 18

  • Warsaw Montessori School
   ul. Szwoleżerów 4,
   00-464 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori Middle School
   ul. Tatrzańska 5a,
   00-742 Warszawa
   www
  • Warsaw Montessori High School
   ul. Pytlasińskiego 13a,
   00-777 Warszawa
   www
  • Montessori Farm School
   Białka 155,
   21-300 Białka
   www