Wycieczka do Łodzi

Dzień Pierwszy

Zwiedzanie Łodzi rozpoczęliśmy od akcentu związanego z żydowską historią miasta. Zwiedziliśmy Synagogę Reicherów – jedyną synagogę, która przetrwała drugą wojnę światową. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć wnętrze tego niezwykłego budynku, lecz także zapoznać się z podstawowymi zasadami judaizmu.

Po obiedzie wraz z przewodniczką zwiedziliśmy teren Manufaktury i słynną ulicę Piotrkowską, gdzie zostaliśmy oczarowani zwłaszcza zjawiskowym Pasażem Róży.

Czym Łódź zaskoczy nas dzisiaj?

Dzień drugi

We wtorek odwiedziliśmy Muzeum Miasta Łodzi, zwane Łódzkim Luwrem, mieszczące się w pięknym Pałacu Izraela Poznańskiego. We wspaniałej sali balowej część z nas dała się ponieść emocjom i zaczęła tańczyć.

Po wizycie w Centrum udaliśmy się na spacer do Parku Ocalałych. Po południu udaliśmy się na ulicę Piotrkowską, która zdradziła nam więcej swoich tajemnic.

Następnym przystankiem było Centrum Dialogu, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z Litzmannstadt Getto oraz życiem i dziedzictwem Marka Edelmana.

Dzień trzeci

Trzeciego i ostatniego dnia skupiliśmy się na filmowym aspekcie Łodzi. Odwiedziliśmy Muzeum Kinematografii, gdzie uczniowie zapoznali się z historią produkcji filmowej oraz mieli okazję podziwiać stare projektory i kamery (m.in. kinetoskop, latarnia magiczna, panoptikon).

Następnie udaliśmy się na ulicę Targową, aby pokazać studentom słynną łódzką Szkołę Filmową.